Více O Barvách

Když dojde na barvu produktu, bývá velmi těžké se na ní shodnout. Proč je tedy těžké se shodnout na barvě? O tom rozhoduje více faktorů.

1)

METAMERISMUS

Metamerismus je jev, který nastává, když se dvě barvy zdají být stejné při jednom osvětlení, ale při změně světla se již neshodují. To lze velmi prakticky ilustrovat na příkladu: Pokud se na žlutý a bílý list papíru díváme pod nažloutlým světlem, oba vypadají stejně. Pokud se však na listy díváme pod bílým světlem, je jeden list bílý a druhý žlutý, tedy zcela odlišně barevný.

2)

Simultánní kontrast

Světlá barva umístěna vedle tmavší barvy se bude zdát světlejší díky kontrastu okolí. Nezapomeňte na tento fakt při vizuálním porovnání vzorků barvy.

3)

MUTOVANÉ BARVY

Barvy, které mají nízkou chromatičnost, nejsou jasné nebo byly tlumené, matné či zašedlé.

VĚCI, KTERÉ OVLIVŇUJÍ VNÍMÁNÍ BAREV

Pozorovatel

Všichni máme své záliby a preference, které formuje naše názory. Barvy nevnímáme stejně, vždy je za tím osobní názor. Profesionální designéři jsou schopni odložit své vlastní preference stranou a vytvořit návrh podle probíhajícího projektu.

Prostředí

Barvy okolních budov a pozadí (např. les, jezero) a všechny barvy (nábytek, podlaha) v interiéru mají významný vliv na vnímání barev. Do barevné palety zahrňte také již existující barvy, abyste lépe vnímali celek.

Struktura povrchu

Barva na strukturovanějším povrchu se jeví tmavší než na hladkém povrchu.

Stupně lesku barev

Lesklost barev se pohybuje od plně matné až po plně lesklou. Čím je povrch nátěru lesklejší, tím je barva sytější a jasnější.

Osvětlení

Přirozené světlo, v závislosti na denní době, určuje rozdílný dojem použitých barev, například na stěnách. Je to proto, že barva daného povrchu nebo objektu závisí na světle, které na něj dopadá. Optický efekt, který získáváme umělým osvětlením, závisí na jeho typu a poloze. Teplá světla budou osvětlovat barvy stejného charakteru, tedy teplé, a současně také šedé a stínované chladné odstíny. Studená světla, naopak, posilují chladné barvy a oslabují teplé.
Hlavní světlo, které rovnoměrně osvětluje místnosti, funguje jasně, a v zásadě je neutrální pro použité barvy. Výjimkou je situace, kdy používáme zářivky, které poskytují světlo se studeným, modravým odstínem.

Vzdálenost

Z větší vzdálenosti je mezi divákem a objektem více světla, což ovlivňuje vnímání barev.

Pravidlo 60-30-10 v praxi

První číslo je 60 a je to hlavní barva místnosti, dala by se nazvat také barvou pozadí. Patří především na zdi, koberce, pohovku nebo velké kusy nábytku. 

Druhé číslo 30 představuje poměr sekundární barvy ve vašem prostoru. Ta bude podporovat hlavní barvu, ale bude dostatečně odlišná, aby v místnosti zaujala. Tyto barvy se hodí především na závěsy, zdobené kusy nábytku nebo židle.

„Pokud máte cit pro barvy, můžete pravidlo 60-30-10 porušit, ale dopředu si rozvrhněte, kolik barevnosti váš interiér snese.“

Třetí číslo je 10 a je hravým prvkem, takovým barevným akcentem v interiéru. V závislosti na tom, jaký vzhled chcete, může být odvážnější nebo jemnější. Právě těchto 10 % může být tím, co místnosti dodá charakter. Nebo ji naopak zachová mnohem neutrálnější, volba je na vás. Prvky, na které využijete pravidlo 10 procent, jsou polštáře, další látky či tkaniny, ozdobné doplňky nebo umělecká díla či dekorace.

Prohlédněte si všechny naše produkty